Dzīve bez sāpēm

Galvassāpes ir visizplatītākā ikdienas problēma

2018. gada oktobrī jaundibinātā "Latvijas Galvassāpju pacientu biedrība" uzsāka realizēt pirmo vērienīgo projektu - izglītojošo un muzikāli literāro bezmaksas pasākumu "Dzīve BEZ sāpēm", kuru apmeklēt varēja ikviens interesents, īpaši tie, kuri regulāri cieš no galvassāpēm.

Sadarbībā ar vietējām bibliotēkām, projektā ietvertie pasākumi noritēja desmit Latvijas pilsētās – Rūjienā, Rēzeknē, Skrundā, Talsos, Pļaviņās, Jelgavā, Gulbenē, Tukumā, Kuldīgā, Cēsīs. Noslēdzošais pasākums notika Rīgā. Pasākumos kopumā piedalījās ap 350 apmeklētājiem.

Bezmaksas pasākumu mērķis bija ar izglītojošām lekcijām pievērst sabiedrības uzmanību galvassāpju nodarīto kaitējumu nopietnībai. Galvassāpes ir visizplatītākā ikdienas problēma, kas rada būtiskus ierobežojumus dzīves ierastajam ritējumam. Sevišķi smagu slogu rada migrēna, kas, balstoties uz Pasaules Veselības Organizācijas ikgadējo pētījumu par Globālo slimības izraisīto slogu, ieņem trešo vietu kā slimības nespēju izraisošais iemesls darbaspējīgo cilvēku vidū.

Izbraukumos pa Latvijas pilsētām ar izglītojošām lekcijām

Izbraukumos pa Latvijas pilsētām izglītojošās lekcijas vadīja zinošas un pieredzes bagātas galvassāpju speciālistes: neiroloģe, neirosonoloģe dr. Līga Mekša un neiroloģe, algoloģe dr. Linda Zvaune. Abas speciālistes ir vienisprātis, ka nepieciešams pastiprināti izglītot pacientus un sabiedrību kopumā par galvassāpju radīto slogu, lai pozitīvi sekmētu ārstēšanās procesu.

Pasākumos neiroloģes stāstīja par migrēnu un cita veida galvassāpēm, izgaismojot aktuālus jautājumus: kā atpazīt galvassāpes, kādas palīdzības iespējas galvassāpju pacients var saņemt Latvijā, kā arī, - kādas migrēnas ārstēšanās metodes, atsaucoties uz jaunākajiem pētījumiem, pieejamas ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē.

 

Pasākuma ietvaros ar savu privāto stāstu par dzīvi ar migrēnu un to, kā ir izdevies samazināt migrēnas lēkmju skaitu un intensitāti, dalījās mūziķe un žurnāliste Dagnija Millere-Balandīna. Ņemot vērā, ka Dagnija ir arī grāmatas "Migrēna. Izlaušanās" latviskā izdevuma idejas autore, vienlaikus auditorija tika iepazīstināta ar Maijas Sepas romānu, kas ir stāsts par kādu trīsdesmitgadnieci, kura jau kopš bērnības cieš no hroniskas migrēnas.

Savukārt noslēguma pasākuma programma tika papildināta ar izglītojošām lekcijām no sertificētas uztura speciālistes Evas Katajas (par uztura nozīmi migrēnas gadījumā) un osteopāta Dr. Andra Zemīša (par osteopātijas iespējām galvassāpju ārstēšanā).

Vērtīgi, ka Dagnijai Millerei-Balandīnai noslēguma pasākumā pievienojās dūla, topošā ārste Katrīna Puriņa-Liberte, kura arīdzan dalījās ar savu pieredzes stāstu, informējot sabiedrību par daudzām stigmām jeb mītiem un aizspriedumiem, kas apvij migrēnu, kā arī veģetatīvo distoniju. Pasākumu bagātināja muzikāli akustisks priekšnesums no Milleru-Balandīnu ģimenes.